Vážně…opravdu to není totéž. Často se mluví obecně o „zatemňujících látkách“ či „blackoutech“ aniž by bylo jasné, jak moc tyto látky vlastně zatemní. Ne každá to totiž umí na 100 %!
1. Obecný termín „zatemňující látka“
Jedná se o látku, kterou většina lidí vyžaduje především v ložnicích a dětských pokojích. Jednak jako obranu proti záludnému pouličnímu osvětlení, jednak jako možnost prodloužit spánek svůj i dětí (mám vyzkoušeno :-))
Existují ovšem dva typy těchto látek – dim-out a black-out. Jejich použití i propustnost se liší. Jak?
2. Black – out
Black-out je látka, přes kterou neprojde světlo, na 100%. Její rubová strana je totiž opatřená gumovým zátěrem, který světlu nedovolí projít. Vše má ale své pro a proti.
Výhody:
- 100% zatemnění
- Zatemnění je dost velké i když systém zavěšení dovoluje mezery mezi oknem a látkou
- Tlumí zvuky
Nevýhody:
- Látka je většinou kvůli gumě tvrdší a hůř se s ní pracuje, málo splývá
- Prošití látky je vzhledem k její tloušťce silnější
- Švy v látce propouští světlo, které působí v kontrastu se zatemněním rušivě
3. Dim – out
Dim – out je látka, která na rozdíl od black-outu stíní o něco méně – vytvoří nám 70-90% zatemňovací účinek. Tento materiál se skládá ze tří vrstev, z nichž tu prostřední tvoří černá příze. Ta zamezuje průniku slunečních paprsků, a proto i světlá látka tipu dim-out bez problémů zatemní.
Výhody:
- Dostatečné zatemnění
- Poddajná látka, která se dobře šije i aranžuje
- Široký výběr barev i vzorů
Nevýhody:
- Zatemnění nemusí být dostatečné, pokud není vhodně vybrán systém – například při zavěšení závěsu na klasické garnýži vznikne velká mezera po obou stranách okna, kterou se světlo dostává dovnitř a utlumí tak zatemňující efekt látky
4. Líbí se mi látka, která není zatemňující, co s tím?
Ideálním řešením je ji podšít právě látkou typu dim-out. Dodá jí na bohatosti, správně ušitá zvýší její variabilnost a samozřejmě zajistí její zatemňující účinek. A jak jí podšít tak, aby se s ní dalo „hrát“, si povíme v dalším článku 🙂