Kolejnice versus garnýže. 5 důvodů, proč si vybrat právě kolejnice.

od | Dub 6, 2020 | Praktické tipy a návody, Zastínění oken

Máte dlouhé závěsy a každý večer s nimi škubete, aby se vůbec pohnuly a zatáhly? Prosvítá Vám přes závěsy hodně světla? Pak vám nabízím řešení. Vyměňte klasické garnýže s kroužky za kolejnice. Proč?
Jsou variabilní, praktické a můžete je montovat rovnou do stropu. Pojďme se na jejich výhody podívat blíže.

1. Lehké ovládání závěsů bez zádrhelů

Kolejnice jsou naprosto ideální volbou, když máte dlouhé závěsy. Není nic horšího, než se marně snažit pohnout se závěsem, který je pověšený na kroužcích nebo narážecích kruzích. Případně neustále hledat tyčku, se kterou mácháte okolo závěsu, abyste ho mohli zatáhnout.

Kolejnice jezdí rychle, svižně a hlavně bez zádrhelů. U klasické garnýže s kroužky jsou problematické držáky. Široká okna potřebují dlouhé garnýže a ty zase potřebují více držáků, aby se pod tíhou látky neprohýbaly. Přes takový držák kroužek ale neprojede a tak musíte ušít závěsy z více kusů tak, aby se vešly mezi držáky.

Kolejnice vám naproti tomu nabízí pohybování závěsy bez omezení, protože držáky chytají kolejnici zezhora.

2. Stropní kolejnice jsou téměř neviditelné

Můj nejoblíbenější systém do moderních interiérů jsou právě stropní kolejničky. Jsou malé, a přesto silné, protože udrží i velice těžké materiály. Po zatažení závěsů nejsou vůbec vidět, takže si užíváte jen nádhernou látku, která visí od stropu až na zem. Jejich délka není ničím omezená a bez námahy pohybujete závěsy i ve velkých výškách.

3. Ovládání na elektriku nebo na provázky

Pokud se vám pro zatažení závěsů nechce zvedat z gauče, pak si kupte motorové kolejnice. Stačí jeden ovladač a máte vyřešeno. Vlastně už ani ovladač mít nemusíte, stačí váš mobil 🙂

4. „Létající kolejnice“

Bojíte se výšek a nechcete šplhat po štaflích pokaždé, když potřebujete vyčistit závěsy? Zkuste tzv. létající kolejnice. Jak fungují? Prostě zatáhněte za provázek, kolejnice se uvolní a stáhnete si jí do výšky, která je vám pohodlná. Sundáte závěsy a čisté je opět pověsíte a vytáhnete nahoru.
Naprosto jednoduché a skvělé pro všechny, kdo se na štaflích nebo židli necítí dobře. Kolejnici je třeba zakrýt čelem, které může být v různých barvách. Tento systém má jediný háček – závěsy nesmí být příliš těžké, abyste je byli schopni provázkem vytáhnout nahoru.

5. Jednoduché ohýbání podle potřeb okna

Hliníkové kolejnice se dají krásně a jednoduše ohýbat. Nemusíte si ani nic složitě zaměřovat. Náš technik je ohne na místě přesně, jak je třeba. Použijí se nejen na oblouková okna, ale také v případě, že chcete co největší tmu – kolejnice se zatočí až ke stěně tak, aby okno pomocí látky „uzavřela“.

6. POZOR! Není kolejnice jako kolejnice! Jak vybrat tu správnou?

U kolejnic, ještě víc než u klasických garnýží, záleží na kvalitě zpracování! Nekupujte ty nejlevnější kolejnice, neušetříte. Budete se každý den trápit s tím, že se jezdci zadrhávají a nejezdí, jak mají. Navíc levné verze kolejnice jsou vidět i po zatažení závěsy – látka je nemůže zakrýt až ke stropu. Ztrácíte tak dvě zásadní výhody, které kolejnice poskytují.

Stále váháte, jestli jít do kolejnice nebo klasické garnýže? Chcete kolejnici a potřebujete poradit, jaký typ zakoupit?

Napište nám, rádi vám poradíme. Online i osobně 🙂